עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > תכנון ובניה בח'ורה
 תכנון ובניה בח'ורה | אדר' נוף רקפת סיני ואדר' נוף צופיה רוזנר-סלע

 
לצפיה בסרט ברכת ח'ורה

הסרט "ברכת ח'ורה" מתעד את פעילות הקורס "תכנון ובניה בח'ורה" ואת ביצוע הפרויקט "ברכת ח'ורה" שהוצע ותוכנן על ידי הסטודנטים עדי תורן ודוד ארן. ברכת ח'ורה -  מערכת לטיהור מים שחורים והפיכתם למי השקיה. על עבודתם זכו הסטודנטים בפרס התכנון החברתי מטעם החממה החברתית לדיור וקהילה.
הסרט הממחיש איך ניתן לרתום את האקדמיה לטובת החברה וליצור שיתוף פעולה ממנו נרתמים הסטודנטים, המורים והתושבים.
מימוש הפרויקט התאפשר הודות לשיתוף הפעולה והתמיכה של מהנדס המועצה המקומית ח'ורה ובוגר הטכניון - מר צביקה גרינברג, מנהל המתנ"ס – מר עלי אבו אלקיעאן, עפרה צמחי מים - גב' יעל בן צבי ושותפים רבים נוספים.
 
ח'וּרָה שוכנת צפונית מזרחית לבאר שבע, ודרומית ליישוב מיתר. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1996. החברה הבדואית בנגב עוברת תמורות ושינויים רבים. תהליך זה מלווה באתגרים משמעותיים. השינויים הגדולים נובעים מהמעבר מחברה נוודית להתיישבות קבע, בחלקה התיישבות עירונית.

ניתן להצביע על שני תהליכים מרכזיים שנגרמו כתוצאה מהמעבר מנוודות ליישובי קבע:
1. התרופפות המבנה החברתי ותחילת תהליך של אינדיבידואליזציה.
2. יחידים בחברה מנתקים עצמם בהדרגה מקשרים שחייבו אותם לשבט ומונעים ע"י מערכת ערכים אישית ומורכבת יותר.

שינויים אלו שוחקים את תקפותם של המוסדות החברתיים המסורתיים - המשפחה המורחבת והשבט, ויוצרים צורך בחיפוש אחר אלטרנטיבות. בעקבות שינויים אלו משתנה המבנה החברתי המסורתי. החברה הנשית במגזר זה עוברת אף היא שינויים רבים. הנשים הבדואיות מוצאות עצמן מתאימות את אורח החיים המסורתי לצרכים המיוחדים ולסביבה. הזיקה לתרבות ולמורשת מהוות מרכיבים מהותיים בזהות ובבחינה מחדש של המבנה החברתי בו הן חיות ומתפקדות. החברה הנשית מהווה ראש חץ בפירוק המבנה החברתי המסורתי בו יש להן מעמד נחות ומגבלות רבות. סיבה אפשרית היא היתרון הגלום להן בשינוי כזה.
מרכזים להעצמת נשים בדואיות פועלים בישובים שונים, מייצרים אינטראקציה ותעסוקה ובדרך זו העצמה וחיזוק המגדר הנשי שתפקידו לתמוך בחברה הבדואית ולעזור לה לעבור את השינוי המתחולל.

הקורס תכנון ובניה בח'ורה עסק במרחב הציבורי של האוכלוסייה הבדואית. במהלך הקורס בחנו הסטודנטים התערבות ופעולה בקהילה מקומית באמצעות כלים תכנוניים. בתחילה התמקדו הסודנטים במאפיינים גיאוגרפיים-אקלימיים ומקומיים-תרבותיים. לאחר מיפוי המאפיינים המקומיים, נבחן הפוטנציאל לתכנון הצומח מלמטה והנובע מהבנת הבעיות, המגבלות, הצרכים וההזדמנויות. הסטודנטים נחשפו אל מגמות תכנון בר קיימא, הכולל שימוש בחומרים זמינים. לאחר שלבי התיעוד והניתוח אשר הובילו לבחירת הבעיות בהן עסקו, התבקשו הסטודנטים להציע פעולה המגיבה על זיהוי הבעיה ולפתח פתרון הניתן לביצוע תחת מספר מגבלות: תקציב נתון (במימון החממה החברתית), פרק זמן קצר, ללא צורך בהוצאת היתרי בניה.
במהלך הקורס ניתן דגש על יישום טכנולוגיות אקולוגיות המתאימות כפתרון לבעיות שעלו. לאורך כל הדרך התקיים שיתוף פעולה עם מתנ"ס ח'ורה ועם התושבים, ולאחר גיבוש הצעות הסטודנטים, הגיעו נציגי הישוב לטכניון ובחרו יחד עם הסטודנטים וצוות הקורס את ההצעות שיבנו בשטח. ההצעות הנבחרות נבנו בסדנת בניה משותפת עם התושבים.
בחוברת המצורפת ניתן להתרשם ממגוון ההצעות שהוצעו ע"י הסטודנטים, המתאפיינות בשימת דגש על היבטים חינוכיים ועל הרצון לשמר את המסורת הבדואית בקרב קהילת צעירי ח'ורה.
 
חוברת עבודות הקורס

לבלוג הקורס 

 2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים