עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > עדי באום - מתערבים


 מתערבים במרחב | אקטיביזם עירוני כהשראה למתכנן, שכונת הדר חיפה |  עדי באום 
פרויקט גמר | המסלול לאדריכלות נוף, הטכניון. מנחים: חוי לבנה, רם אייזנברג, צופיה סלע וטלי אלון מוזס.

ה"מתערבים במרחב" הם קבוצות ואינדיבידואלים הפועלים באופן לא ממסדי לשינוי המרחב הציבורי. במסגרת הפרויקט בחנתי פעילים בארץ ובעולם, ערכתי סדרת ראיונות וסיורים, פתחתי בלוג לדיון ציבורי, וגם הפכתי למתערבת ויזמתי פעולה בשכונת הדר. הוקסמתי מהאווירה והחיוניות שפעולותיהם מביאות לעיר, מהיחסים האינטימיים עם המרחב הציבורי, הדינמיות והגמישות של פעולותיהם, והתגובה הבלתי פוסקת לשינויים במרחב העירוני.
ניסיתי ללמוד מהמתערבים שיטות פעולה וכלים אדריכליים שניתן לממשם גם בפרויקטים ממסדיים.

תהיה על תפקידו של האדריכל
בחנתי את מערכות היחסים של קבוצות המתערבים השונות עם הממסד. חלק מהקבוצות פועלות בצורה חתרנית ואינן מעוניינות במעורבות של הממסד, הן חשדניות כלפיו ורואות בו גורם מפריע. יש המתפקדות כמתריעות על פוטנציאלים עירוניים ופועלות לקידום פרויקטים, בציפייה שהממסד יממש את התכניות. יש קבוצות שנתמכות באופן חלקי על ידי הממסד, ועושות פעולות משותפות עם הממסד. ומה תפקידו של האדריכל? האם הוא מתווך? סוכן הידע? בעל החזון? באיזה צד של המתרס הוא עומד? (ולמה בכלל יש מתרס?) על האדריכל לשאול עצמו שאלות אלו כל הזמן, ובכל פעם שישאל- התשובה תהיה שונה.

תכנון בהשראת המתערבים- להשאיר מקום ללא צפוי
בחינת תהליך העבודה של המתערב הביאה אותי לעקרון המוביל בתכנון, להשאיר מקום ללא צפוי, ולאפשר התפתחות דינמית של העיר. בתהליך התכנון הפורמלי מקבל האדריכל את הפרוגרמה והאתר מהמזמין, ועם גזירת הסרט מתנתק מהאתר.  לעומתו המתערב נוטה לבחור מקום שהוא מכיר היטב.  אחרי ביצוע הפעולה המתערב חוזר לאתר ומגיב לשינויים בשטח, ובכך נשמרת הדינמיות העירונית.
עוד כלים שהוספתי לארגז שלי בהשארת המתערבים הם: עבודה בקנה מידה משתנה (השפעה על המרחב בנגיעה נקודתית וגם תכנון מערכות). עבודה בטווחי זמן משתנים (מתכנון של ארוע זמני או שימוש למספר שנים ועד לתכנון קבוע).
 
התכנית כסדרה של פעולות
התכנית הכללית לשכונה מורכבת משני רבדים. הראשון הוא היעד- החייאת השכונה באמצעות עידוד אוכלוסייה צעירה להגיע ולהישאר בה (כיום 80% מהתושבים הם בני 65+). האמצעים להגשמת היעד הם: הוספת שטחים פתוחים, שיפור מערך החינוך ועיבוי מערך התרבות והבילוי. הרובד השני הוא האסטרטגיה- סדרות של התערבויות באמצעות הכלים  שציינתי (קנה מידה משתנה, טווחי זמן משתנים, דינמיות). השילוב בין שני הרבדים מאפשר מגוון של פעולות, לדוגמא שימוש מחדש בתשתיות נטושות כמערך מתקני ספורט, או הפיכת תחנות האוטובוס לנקודות של תרבות.

Mix & Match
התכנית המפורטת עוסקת במתחם בי"ס בסמ"ת הנטוש ומציעה דרכים שונות להחיות אותו ולהחזיר אותו לעיר. המתחם יכול להתפתח למוקד שכונתי חשוב ולהוות כר ליוזמות חברתיות וקהילתיות אם נביא אותו למודעות הציבור.
התוצר הוא סדרה של תרחישים תכנוניים בשיטת mix & match. התרחישים כוללים פעולות ממסדיות, פעולות קהילתיות והצעות לשיתופי פעולה בניהם. התרחישים אינם כרונולוגיים וכל אחד מהם יכול להתממש בנפרד, ניתן לשלב ולערבב ביניהם על פי הצרכים והמצב בשטח.
התרחישים הם ברמת מורכבות משתנה. חלקם פעולות פשוטות כמו הסרת החומה שמקיפה את המתחם. פעולות שניתן לבצען כבר מחר, כמו הקמת גינה קהילתית על גג במיכלים ממוחזרים. וחלקם פעולות מורכבות יותר כמו חיבור בין מפלס הרחוב למבנים במתחם. אבל כולן הצעות ישימות ולא יקרות.
התרחישים הוגשו לקהילה ולממסד כקופסא של רעיונות והצעות. הם מחליפים את התכנית הקונבנציונלית שההתחלה והסוף שלה ברורים, כל פעולה שנבחר לבצע תגרור אחריה פעולות נוספות בלתי צפויות, ועלינו לבחון את המצב בשטח אחרי הביצוע, ולהחליט מה תהיה הפעולה הבאה....
 
עמוד הפייסבוק של הפרויקט 

הבלוג של הפרויקט

מאמר שפורסם בביטאון לאדריכלות הנוף בישראל

כתבה על הפרויקט בעיתון הארץ

 

 2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים