עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > לוטם סגל - כאפיקים בנגב

כאפיקים בנגב | התבוננות מחודשת על מערכות השטחים הפתוחים בעיר המדברית | לוטם סגל |  המסלול לאדריכלות נוף 
 


פרוייקט הגמר כמעבדה להשקפת עולמי המקצועי

חזון גן-הרחוב נולד מתוך חקירה מעמיקה של השטחים הפתוחים בבאר-שבע. המטרה שהצבתי לעצמי היתה להציע תכנון אדריכלי הנובע מתוך תובנות וצרכים העולים ממחקר רב-דיסיפלנרי. זאת על מנת לשקף את הפוטנציאל הגלום בתחום אדריכלות הנוף: האפשרות להציע כלים פיזיים-מרחביים כמענה לצרכים חברתיים, כלכליים, אקולוגיים ועוד, ואשר מספקים פתרון מקומי כחלק מראיה מערכתית כוללת, תשתיתית, מדינית ואף תחיקתית.
 
חקר השטחים הפתוחים לא בחן את השטחים המוגדרים בחוק כ'שצ"פים' כי אם את מכלול השטחים הפתוחים בעיר ובסביבתה. במהלך העבודה על הפרויקט קראתי מאמרים רבים וקיימתי מפגשים עם אנשי מקצוע מתחומים מגוונים (ניהול נגר, משטר רוחות, בנייה מדברית, סקרי נוף, תכנון עירוני, מיקרו-אקלים, פסיכולוגיה התנהגותית ועוד). אספתי נתונים, מיפויים ודעות מגופים מקצועיים (עיריית באר-שבע, החברה להגנת הטבע באר-שבע, משרדי ממשלה, היחידה לאדריכלות ובינוי ערים במדבר, אוניברסיטת בן-גוריון ועוד). כמו כן אספתי נתונים מתוך חוויה, התבוננות ומפגש, הצטרפתי לקבוצת רוכבי האופניים בבאר-שבע המקדמים את הנושא בעיר וכן ל"קהילת באר-שבע" העוסקת בהחלפת מידע וחוויות בנושא הטבע העירוני. אספתי סקרים, מיפויים קוגניטיביים, צילומים ועוד.
 
את הממצאים שאספתי מיפיתי בעזרת תוכנות מידע גיאוגרפי (GIS). כך יצרתי בסיס נתונים פיזי ותחושתי אשר ליווה אותי לאורך כל השנה. הקצאת השטחים הפתוחים כיום תלויה במספר נפשות למ"ר. לעומת זאת, בסיס הנתונים אפשר לי לייצר תוכנית אב הקוראת לצמצום, תעדוף וריכוז השצ"פים על פי קריטריונים מרחביים-מקומיים ואיכותניים שתאפשר ייעול משאבים לפיתוחם באיכות גבוהה ולייחדם כערך יקר במרחב העירוני המדברי ככל והבאר-שבעי בפרט.
 
מהמחקר אל התכנון:

באר שבע תוכננה לראשונה על פי מודל עיר גנים אשר פותח כפתרון לבעיות העיור הבלתי נשלט באנגליה של המאות  ה-18, 19 ללא קשר לסביבתה. באופן אירוני, מודל שמטרתו הבראת העיר הותיר את באר שבע העיר הצעירה חסרת תחושת עירוניות. משלהי שנות ה-50 הוכרה הבעייתיות שבמודל הפרבור השכונתי והחל תהליך ציפוף אשר נמשך עד היום, אולם הניתוק עדיין מורגש - אין בבאר שבע רחוב העונה על צרכים עירוניים של שיטוט, התבוננות ומפגש ואורח החיים, גם בשכונות החדשות, נשאר פרברי ומסתגר.
 
פרויקט זה מציע להתבונן דווקא על פרבור גניהּ של העיר כנקודת מוצא לתכנון. בבאר שבע אין חוסר בשטחים פתוחים אלא היעדר איכות, מגוון וייחוד לשטחים הללו, דבר הגורם לחוסר משיכה ולהזנחה (ולהיפך). העיר מרובה בגני כיס שכונתיים המאופיינים בעוני פרוגרמתי, חוסר טיפוח וניתוק מהנגישות היום יומית.
 
ומה אם נשלב מערכות?
 
החזון: גן-רחוב

הטמעת תכונות הרחוב בתוך הגן תאפשר חזרה אל עקרונות הרחוב האורגני, המשוחרר מכבלי התשתיות והתקנים והמותאם להולך. שילובו עם איכויות הגן יצור מרחב ציבורי פתוח מוגדר, דינאמי ותוסס המציע עושר ומגוון מינים, פרוגרמות וחללי שהייה כאנטי-תזה למדבר הסובב.
 
מתן דגש על רציפות, נגישות ונוחות אקלימית יצור אפיק תנועה אלטרנטיבי הקושר בין אזורי מגורים, שצ"פים שכונתיים, שטחי מוסדות ציבור ומסחר וצירי תנועה ראשיים לכדי תשתית עירונית המהווה מצע למפגש בין-אישי מקרי או יזום, התכנסות קבוצתית וערוב בין קהילות שונות לפעילות פורמלית או ספונטנית.
 
כאפיקי הנגב, אפיקי השצ"פים יהוו מצע לצמחית נווה המדבר העירוני.
כאפיקי הנגב, אפיקי השצ"פים יהיו נתיב של זרימה. זרימת אנשים. אפיק לעירוניות.


2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים