עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > התערבות מקיימת
התערבות מקיימת במרחב העירוני | תיאוריה ומעשה | תגית כלימור


הפעילות: מעורבות קהילתית במצפה רמון. מנחה: אדר' תגית כלימור

הקורס "התערבות מקיימת במרחב העירוני - תיאוריה ומעשה" התקיים בסמסטר חורף 2013 והוא הרביעי בסדרת קורסים שעסקו בהיבטים העכשווים של אדריכלות בת קיימא. הקורסים ניתנו כחלק מתכנית לימודים להתמחות בבנייה ירוקה, במסגרת לימודי התואר הראשון והשני. הקורסים מורכבים מהרצאות הבוחנות את עקרונות הקיימוּת, המשלבות תיאוריה לצד מתן כלים פרקטיים לתכנון.
כאדריכלים, בעידן של משבר סביבתי, וכאחראים על בנייה ופיתוח, המהווים שחקנים מרכזיים ביצירת הבעיות הסביבתיות, אנו מחויבים להוביל שינוי בחשיבה וביישום לא רק בסקטור הבנייה אלא גם בקרב הציבור הרחב. הקורס היווה פלטפורמה לקשר בין האקדמיה לעיר ולציבור. במסגרת זו, הקורס ביקש להרחיב את תחום ההשפעה באמצעות הנגשת הידע בנושאי קיימות לציבור, ובאמצעות שדרוג המרחב הציבורי של קהילה קיימת.
הקורס תומך בתפיסה כי איכות המרחב הציבורי הינה חלק אינטגרלי מאיכות המגורים: הרחוב הנצפה מהחלון, השכנים אשר אותם אנחנו פוגשים ברחוב, החופש והיכולת לשהות במרחב הציבורי בסמוך למרחב העירוני. לאור הקשר הבלתי נפרד בין השניים, הדיון בדיור מחייב דיון במרחב הציבורי. המחשבה המשותפת עם התושבים על איכות המרחב העירוני ובניית המיצבים, תורמים להעלאת מודעות התושבים לנושאי סביבה, ומעצימה את יכולתם להשפיע על איכות חייהם. מיצב עירוני מוחשי, המהווה תוצר סופי של הקורס, מחזק את הקשר עם הקהילה, ומסייע לתושבים להשפיע על סביבת מגוריהם.
הקורס בנוי משלושה מהלכים:
חלק א':  רכישת ידע וכלים בנושאי קיימות - הכרת האתר והסביבה הפיזית והחברתית תוך מפגש עם התושבים, הבנת רצונות התושבים לגבי סביבתם, והכרת הרגישות החברתית.
חלק ב': תכנון מיצבים עירוניים בהתבסס על הידע הנרכש בנושאי קיימות ועל הדיון המשותף עם התושבים -הצגת עבודות הסטודנטים לתושבים באמצעים נגישים לציבור לא מקצועי, כגון מודלים ותמונות להמחשה. בחירת ההצעות הטובות ביותר בשיתוף נציגי הקהילה והציבור.
חלק ג':  ההצעות הנבחרות ייבנו על ידי הסטודנטים והתושבים שירצו לקחת חלק בפעילות הבנייה. תערך פתיחה חגיגית של המיצבים בשיתוף התושבים.
הנגשת נושאים מתחום הקיימות לתושבי המקום נעשתה באמצעות:
·         מעורבות בתהליך - הבלוג, המכיל את תחומי הידע המועברים בקורס, הוא אמצעי זמין ונגיש המאפשר לכל אחד לרכוש ידע ולהגיב על הנעשה תוך כדי התהליך.
·         העמקה והרחבת הידע - פרסום העבודות הסמינריונית המוגשות במסגרת הקורס.
·         שדרוג המרחב הציבורי - על ידי בניית מיצבים המדגישים נושאים בתחום הסביבתי.

מקבץ פרוייקטי הסטודנטים בקורס

קישור לבלוג הקורס
 

 

 


2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים