עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > עיר- מרחב של יחסים
עיר - מרחב של יחסים | פרופ' איריס ערבות וצמרת הראל כנות | סמסטר אביב תשע"ה 


 

קורס בינתחומי הממוקם על התפר בין ארכיטקטורה לחינוך, הפועל לשיתוף פעולה מחקרי ויצירתי בין תהליכי תכנון בסביבות, לבין תהליכי החיים בסביבות אלו כפי שילדים חיים אותם.  
הקורס פועל בהשראת גישת החינוך של Reggio Emilia שבאיטליה, הקרויה על שם העיר בה היא נוסדה. גישה זו הינה גישה יצירתית המשלבת תחומים רבים (כוריאוגרפיה, ארכיטקטורה, מוסיקה, ציור, פיסול, עיצוב, ועוד). הגישה פועלת במגוון שפות לביטוי היחסים בין הילדים לבין עירם, רואה ביחסים עם המקום, בסיס להתפתחות של זהות וצורה ובסיס התפתחותי עבור החברה כולה.
הקורס הינו מחקר משותף של סטודנטים וילדי בית ספר יסודי (הגיל הרך) לבחינת המרחב העירוני, כתשתית ערכית ופיזית לתכנון. תכנון הדן במרחב הציבורי על פי תפיסתם ופליאתם הייחודית של הילדים, המשתף את קולם הייחודי של הילדים ורואה בהם שותפים שווים בוני ידע ייחודי.  אזורים נבחרים בעיר נשר, יהיו כמעבדה חיה של אקספרימנט ופעולה משותפים לחקר היחסים הנדונים. עבודה זו תהא בסיס לחשיבה תכנונית חוקרת, הנוגעת בבסיסי הידע שלנו, הבוחנת תכנון במקום כמרחב דינאמי של יחסים.

הקורס עוסק בבניית מתודולוגיה משותפת לארכיטקטורה וחינוך בעיצוב סביבות עירוניות ובראיית החינוך כמחולל עירוני ומרחבי. התשומות של הקורס חינוכיות ומרחביות כאחד: בונות כלים לבניית יחסים עם המרחב, לפיתוח שייכות זהות ושותפות של הילדים בעיצוב המרחב וגם בונות הבנות מרחביות מתוך פועלם ותפיסתם של הילדים. התכנים התיאורטיים והמעשיים פועלים בהשראת הגישה של Reggio Emilia ומבוססים על המחקר לתזה: יחסי עיר וילדים במרחב – צורה ביטוי והבנייה הדדית. הקורס פועל ליצירת ידע חדש אודות המקום הספציפי ואודות היחסים ילדים – עיר באופן כללי. ליבו של הקורס: הפעולה המחקרית המשותפת ילדים וסטודנטים במרחב העירוני נשר, ובניית הבנות  ערכיות ופיזיות הנוגעות בתהליכי תכנון. הקורס פועל בבית הספר בית יהושע בנשר.

לסילבוס המלא


2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים