עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > אקטיביזם ומחויבות 
אדריכלות, אקטיביזם ומחויבות חברתית  |  פרופ"ח רחל קלוש, אדר' רונן בן אריה

האדריכלות קשורה מאז ומתמיד לתהליכים של שינוי וליצירה של סדרים חברתיים. לשם כך נדרשים משאבים רבים, חומריים, כלכליים וחברתיים כאחד, ועל כן, לרוב, פועלת האדריכלות בשירות מרכזי הכוח של השלטון ושל ההון. אך בה בעת, מתקיים גם מאמץ מתמשך של אדריכלים לרתום את יכולותיהם המקצועיות לשיפור תנאי החיים ולחיזוקן של קהילות וקבוצות באוכלוסייה הנותרות בשולי החברה. בשנים האחרונות, מגמה זאת מתחזקת, בייחוד לאור הצורך הגובר והולך להתמודד עם תנאי החיים הקיצוניים הנוצרים כתוצאה ממציאות כלכלית וחברתית משתנה, אסונות טבע ומלחמות, המשפיעים על הסביבה הפיזית והאנושית. התפתחות מהירה של אמצעי התקשורת מגבירה את נגישות הידע האדריכלי ואת היכולות להעביר מידע ולהגביר את השיתוף. התפתחויות אלה מאפשרות התגייסות ומעורבות גוברת של אדריכלים ובעלי מקצוע אחרים במקומות רבים ומרוחקים ברחבי העולם.
הקורס אדריכלות, אקטיביזם ומעורבות חברתית ביקש להציג את האדריכלות כפרקטיקה חברתית ואת המסורת ממנה צומחת פרקטיקה זו, תוך התמקדות בסוגיות החברתיות המרכזיות הניצבות כיום בפני המקצוע וסקירה של האופנים בהם בוחרים אדריכלים בעלי מודעות חברתית לפעול.
בקורס ביקשנו לייצר בסיס תיאורטי ומעשי להבנה של עבודה אדריכלית הנעשית מתוך מחויבות מקצועית חברתית ולדון במקומה ובמשמעותה של הפעולה האדריכלית בשיתוף עם ארגונים לשינוי חברתי, פעילים קהילתיים ותושבים. מרכיב העשייה החברתית באדריכלות נבחן הן בהיבט היסטורי ובהתייחס למהותו של ידע אדריכלי והן בהיבט עכשווי, כדי לחזק את ההבנה המקצועית ואת יכולתם של אדריכלים לעתיד לפעול בתוך עולם מקצועי משתנה.
תהליך הלימוד בקורס התבסס על הרצאות ודיונים מונחים תוך התייחסות לטקסטים ולתקדימים רלוונטיים, ועל מחקר שטח אשר כלל ליווי של פרויקט תכנוני נבחר או של פעולה אקטיביסטית במרחב, וניתוח של הסביבה המרחבית והחברתית הקונקרטית. הידע התיאורטי וכלי הניתוח העניקו לסטודנטים בסיס ללמידה והבנה של מרכיבי הפרויקט ותהליך יצירתו, ולניתוח ההקשרים הפוליטיים, הכלכליים והחברתיים שבמסגרתם הוא מתקיים ויוצא לפועל. תהליך המחקר התחלק לשני חלקים. תחילה, חקרו הסטודנטים בקבוצות קטנות את ההקשרים הרחבים של מקרה המבחן, והגדירו במשותף את הסביבה המושגית ואת שאלות המחקר הספציפיות הרלוונטיות לכל מקרה, ובהמשך כל סטודנט וסטודנטית העמיקו בחקירה של אחת משאלות המחקר. מקרי המבחן הוצגו לכלל הכיתה, לאורך התהליך ובשלבי המחקר השונים, והתקיים דיון משותף ביחס לכיוונים אפשריים לפיתוח המחקר. 

לצפייה בחוברת תוצרי הקורס לחץ כאן


2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים