עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > אולפן 2 - טירת כרמל
אולפן 2 - טירת הכרמל  |  ד"ר דלית שך-פינסלי, ד"ר אפרת איזנברג, ארכ' נאוה קיינר-פרסוב, אינג' דנה שבח  |  סמסטר אביב תשע"ה

 


אולפן 2  הוא השני בסדרה של שלושה אולפנים במסלול לתכנון עיר ואזור והוא עוסק בפיתוח שכונות העיר.
והאולפן היחידי שמתמקד במרכיבים הפיזיים של תכניות בינוי עיר, תב"ע, על מגוון מאפייניהם והשפעותיהם המרחביות על הסביבה הבנויה. באולפן זה התנסו הסטודנטים בלימוד והבנה של תהליך פיתוח תכנית תב"ע ויצירת מסמכי התכנון הנלווים לו: תשריט, תקנון ונספחים.
 
השנה התמקדנו באולפן בפיתוח שכונות ואזורי תכנון מקומיים מגוונים בעיר טירת כרמלטירת כרמל השייכת למחוז חיפה, ממוקמת בין המורדות המערביים של הר הכרמל לבין הים התיכון, דרומית לחיפה בסמוך לכביש 4 וכוללת בתוכה רצועת חוף באורך של 2.6 ק"מ.
 
פיתוח תכנית תב"ע מתמקד בקנה המידה המקומי ודורש הבנה טובה של אזור התכנון האפשרויות הגלומות בו וצרכיו. בתחילה, למדו הסטודנטים את המקום, מגוון השכונות מהן מורכבת העיר  והשטחים הנוספים בהם ניתן לפתח שכונות חדשות בעתיד. במסגרת האולפן למדו הסטודנטים על תהליך התכנון כפי שהוא קיים היום במערכת התכנונית בארץ, ובנוסף למדו דרכי חשיבה חדשות לפיתוח שכונות עירוניות, ועסקו בנושאים מגוונים נוספים הקשורים לפיתוח תב"ע, כגון: לימוד מהקיים בעולם על אסטרטגיות חדשות לפיתוח תכניות בינוי עיר, טכנולוגיות חדשות ואופן שילובן בתהליך התכנון, תהליכי התחדשות עירונית הפורצים את גבולות הקיים ומשדרגים אזורים קיימים בעיר, פיתוח סביבות עירוניות ירוקות ומשמעותן, השפעת תכנית תמ"א 38 על הפיתוח הפיזי השכונתי וממגוון רחב של נושאים שעלו לאורך הדרך. באולפן זה בחרנו לשלב חשיבה מבוססת GIS לפיתוח תכנית תב"ע, חשיבה אשר העשירה באופן ניכר את יכולות הסטודנטים ואת רמת התוצר התכנוני.
 
הסטודנטים עבדו בצוותי תכנון והפיקו שמונה תכניות תב"ע שונות מאוד זו מזו במטרות וביעדים במתודולוגיה ובשפת התכנון. בעבודה הושם דגש רב על חשיבה פורצת דרך המאתגרת את תהליך התכנון. לכן, העבודות המוצגות כאן מכילות התייחסויות גם להיבטים שבדרך כלל אינם באים לידי ביטוי ביצירת תב"עות עכשוויות. בשמונת הפרויקטים המוצגים כאן ניתן להבחין במרכיבי תב"ע חדשניים המבקשים לתת מענה לחזונות עירוניים שכונתיים בדגש חברתי וקהילתי, תכנון שכונות ברות קיימא, כאילו בעלות אופי חקלאי או כפרי, כמו גם שימוש באמצעים תכנוניים שאינם נהוגים בישראל כמו תכנון שכונתי מבוסס LEED ושיטת ה-Form Based Code ופיתוח חשיבה חדשנית כתחליף לתכנית תמ"א 38.
לצפייה בחוברת הקורס לחץ כאן
 


2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים