עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > אולפן 1


אולפן 1  |  מנחה: פרופ' משנה פנינה פלאוט, אד' פארה גולדמן, ד"ר ניר מועלם, אד' טל מודעי אד' רפי רייש, ליהי גולן  |  סמסטר חורף תשע"ה
אולפן עירוני הוא הראשון בסדרה של שלושה אולפנים המהווים את חוט השדרה של תכנית הלימודים במסלול לתכנון ערים ואזורים. האולפן ניתן מיד עם כניסת הסטודנטים למסלול, האולפן ניתן במקביל לקורס בתיאוריות התכנון ובקשר הדוק עם מקצוע זה. חלק ניכר מהסטודנטים נכנס לאולפן 1 ללא היכרות מוקדמת עם תכנון עירוני, ולעיתים אף ללא היכרות עם מערכות עירוניות. עבור מרבית הסטודנטים מהווה האולפן "קפיצה למים הסוערים" של התכנון. הסדנה מבוססת על חשיפת הסטודנטים לתהליך תכנון דמוי-מקצועי במערכת עירונית ממשית. זאת בכדי להשיג את כל המטרות הנ"ל בזמן הקצר העומד לרשותנו, ולהקנות את המיומנויות הבסיסיות הדרושות להמשך הלימודים ולחיים המקצועיים.

אולפן 1 עוסק בהכנת תכנית מדינית לעיר קיימת בגודל קטן או בינוני. הדגש באולפן זה, בניגוד לאולפנים הבאים, הוא על "יחידה" מוניציפאלית שלמה. יחד עם זאת, באולפן זה נדגיש את ריבוי נקודות המבט ונייצג קבוצות עניין שונות בתפיסה התכנונית.

מטרות האולפן:
·           תרגול תהליך תכנון כוללני, על שלביו השונים
·           הכרה וניתוח מערכות עירוניות ותת-מערכות, כגון: מערכת הדיור, שירותי ציבור, כלכלה ותעשיה עירונית, תחבורה ותשתיות.
·           הקניית ידע ראשוני וכלי תכנון בהקשר לסביבה עירונית פיסית, ובהקשר למדיניות השימוש בקרקע
·           הכרת קבוצות העניין ונקודות המבט השונות בתכנון.
·           להתנסות בביצוע תהליך תכנון ציבורי במסגרת המוסדות של רשות מוניציפאלית ורשויות תכנון לאומי.

מבנה האולפן ותכניו :
האולפן בנוי מסדרה של תרגילים המחלקים את התכנון למנות קטנות ומוגדרות. הסטודנטים יעבדו בצוותים המורכבים על בסיס רב-מקצועי, ככל האפשר, על פי בחירת הסטודנטים. מהלך האולפן מורכב מארבעה שלבים עיקריים:

שלב א' – לימוד המערכות העירוניות: בשלב זה יסקור כל צוות מערכת עירונית )חינוך, בריאות, רווחה, איכות סביבה, כלכלה, תשתיות ועוד( בצורה מעמיקה ויסודית. סקירת המערכות העירוניות תחולק, תוך תאום, בין הצוותים השונים. הדגש הוא על החלפת מידע והתקדמות הקבוצה כולה במקביל. בסיום שלב זה יגיש כל צוות דו"ח ביניים בו יסכם וינתח את המערכת העירונית בה עסק.
 שלב ב' – זיהוי של קבוצות העניין בעיר ונקודות המבט השונות על יעדי התכנון: בשלב זה יבחר מזמין (קליינט) לתכנית, וחתימת הסכם עמו. הקליינט יכול להיות כל קבוצת עניין בעיר המייצגת סקטור מסוים, לדוגמא: ראש העירייה, האופוזיציה, וועדי שכונות, פורומים לנושאים שונים.
שלב ג' – תהליך התכנון: בשלב זה נבצע תכנון באמצעות סידרת צעדים שיוגדרו כ"תרגילים". התכנון ייערך תוך אימוץ נקודת מבטו של המזמין ולהגשמת יעדיו. התהליך יוביל להכנת תוכנית מדיניות כוללת לעיר. שלבי התכנון יהיו על פי מודל התכנון האסטרטגי, בשילוב עם גישות אחרות.
 שלב ד' – עריכת דו"ח מסכם: בשלב זה תנוסח ותוצג תכנית כתובה כמוצר סופי של תהליך התכנון. הדו"ח יכלול תיאור תמציתי של תהליך התכנון וכן תיאור מפורט בכתב ובאמצעים גראפיים של תכנית המדיניות המוצעת.


2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים